Blog

Sladkorna bolezen ni za vse enaka

Zahrbtno obolenje, ki v sodobnem svetu in s tem tudi Sloveniji predstavlja vse večji izziv je gotovo sladkorna bolezen. Posledica naraščanja obolelih leži predvsem v starajočem se prebivalstvu. Poleg staranja pa na večanje možnosti za bolezen predstavlja tudi sodoben način življenja, kar se kaže v tem, da tudi vse več nosečnic trpi za specifično obliko bolezni.

Med tem ko je sladkorna bolezen tipa 1 lažje prepoznana, saj gre za hitre spremembe v kvaliteti življenja in se navadno pojavi v mladosti, pa je tip 2 še dodatno nevaren, ker mnogo ljudi ne prepozna postopnega zviševanja glukoze v krvi, kar pomeni, da se na zdravnika obrnejo, ko so zgodnje faze zdravljenja že zamujene.

Ali jo je mogoče preprečiti?

Ker je sladkorna bolezen tipa 2 velikokrat posledica staranja je težko govoriti o tem, da bi bolezen v celoti preprečili. Mogoče pa jo je prestaviti na čim kasnejše obdobje. Prvi korak k temu je zdrav način življenja. Ni toliko pomembno koliko sladkih piškotov pojeste, kot je pomembno vzdrževanje zdrave telesne teže. Ta je dosežena z raznoliko prehrano brez prenajedanja. Pomembno je tudi redno gibanje, pa če tudi so to redni sprehodi.

Hkrati pa se svetujejo preventivni pregledi, kjer meritve pokažejo stanje vašega krvnega sladkorja in lahko bolezen prepoznajo v zgodnjih fazah. To je pomembno za uspešnejšo obravnavo in kvalitetnejši življenje. Tudi po diagnozi, če gre za bolezen tipa 2 je zdrav način življenja pomemben dejavnik pri napredovanju bolezni.

Zdravljenje

Kako bo sladkorna bolezen zdravljena je odvisno od tipa. Med tem, ko je pri tipu 1 nujno zdravljenje z inzulinom in ves čas, se zdravljenje tipa 2, kjer ne gre za popolno umanjkanje inzulina določa glede na posamezni primer. Zgodaj odkrito bolezen je lažje obvladovati in morda koristi že sprememba življenjskega sloga.

Pri napredovanju bolezni in propadanju beta celic v trebušni slinavki, pa se poseže tudi po konkretnih zdravilih v obliki podkožnega vbrizgavanja, tablet … Ko pa tudi ta zdravila ne zadostujejo, se tudi pri bolniku obolelim za tipom 2 poseže po direktnem zdravljenju z inzulinom. Vedno je potrebno tudi vzporedna obravnava visokega krvnega tlaka in holesterola.